Related Page

Past Dist Governors

Subpages
Related Pages
Links
Files
Photo Albums
 
 
PAST R.I. DISTRICT GOVERNORS

DISTRICT 14 in 1915 (Colorado, Wyoming, Idaho, Utah, and Montana)
 
1915-16
John E. Zahn
Denver, CO
1916-17
John Casey
Witherspoon Butte, MT
1917-18
George E. Reif
Salt Lake City, UT

DISTRICT 22 in 1918 (Colorado, New Mexico, and Eastern Wyoming)
 
1918-19
W. R. McFarland
Denver, CO
1919-20
Roger Motton
Colorado Springs, CO
1920-21
Bert F. Scribner
Pueblo, CO
1921-22
Harvey D. Parker
Greeley, CO

DISTRICT 7 in 1922 (Colorado, New Mexico, and Eastern Wyoming)
 
1922-23
James H. Walton
Cheyenne, WY
1923-24
Jack Andrew
Longmont, CO
1924-25
Richard E. Tope
Grand Junction, CO
1925-26
Harry C. Brown
Denver, CO
1926-27
Roy A. Davies
Colorado Springs, CO
1927-28
Harry H. Barrett
Denver, CO
1928-29
Frank E. Parks
Pueblo, CO
1929-30
Charlie H. McMillan
Fort Collins, CO
1930-31
Charles H. Townsend
Casper, WY
1931-32
Formlay L. McFarland
Denver, CO
1932-33
Ira Richardson
Alamosa, CO
1933-34
William D. Copeland
Colorado Springs, CO
1934-35
George Olinger
Denver, CO
1935-36
Charlie Oviatt
Sheridan, WY
1936-37
Roy J. Weaver
Pueblo, CO

DISTRICT 113 in 1937 (Colorado, New Mexico, and Eastern Wyoming)
 
1937-38
Bernard Vessey
Colorado Springs
1938-39
Mortimer Stone
Fort Collins
1939-40
Irving W. Dinsmore
Rawlings, WY
1940-41
D.D. Monroe
Clayton, New Mexico
1941-42
Elmore Peterson
Boulder
1942-43
Ralph McWhinnie
Laramie, WY
1943-44
Edwin A. Bemis
Littleton
1944-45
P. Hicks Cadle
Denver
1945-46
G. Lewis Miller
Gunnison
1946-47
James H. Macdonald
La Junta
1947-48
WalterB. Cooper
Fort Collings
1948-49
George M. Kirk
Pueblo

DISTRICT 168 in 1949 (Colorado, New Mexico, and Eastern Wyoming)
 
1949-50
James R. Mitchell
Casper, WY

DISTRICT 169 in 1950 (South Half of District 168)
 
1950-51
Horace J. Wubben
Grand Junction
1951-52
O. B. Rensch
Durango
1952-53
Jay W. Tracy
Rocky Ford
1953-54
James Driscoll
La Junta
1954-55
Harold Koster
Salida
1955-56
Clayton H. Staples
La Veta
1956-57
D.H. Cummins
Gunnison

DISTRICT 547 in 1957 (Southern Two Thirds of Colorado)
DISTRICT 5470 in 1991 (Southern Two Thirds of Colorado)
 
1957-58
Edward L. Bunts
Colorado Springs, CO
1958-59
Howard Burress
Walsenburg
1959-60
Thomas H. Ward
Paonia
1960-61
Walter H. King
Burlington
1961-62
Wilbur N. Ladd
Pueblo
1962-63
Fred J. Plachy
Alamosa
1963-64
James A. Whited
Raton, New Mexico
1964-65
Claude D. Smith
Grand Junction
1965-66
William L. Smith
North Colorado Springs
1966-67
Louis J. Baudino
Montrose
1967-68
Simon F. Elliot
Pueblo
1968-69
Egar Chenowith
Trinidad
1969-70
Stanley M. Newman
Colorado Springs
1970-71
Robert H. Showalter
Alamosa
1971-72
Rexford L. Mitchell
Rocky Ford
1972-73
Edward E. Gaither
Pueblo
1973-74
Kenneth I. Curtis
Colorado Springs
1974-75
Chester J. Haga
Westcliffe
1975-76
Theodore M. Curtis
Alamosa
1976-77
Adolf Krahbiel
Clayton, New Mexico
1977-78
Lew J. Springer
Delta
1978-79
Robert A. Burghart, Jr
Colorado Springs
1979-80
Eugene C. Vories
Grand Junction - now La Veta
1980-81
Gordon Kenyon
Minnequa
1981-82
Thomas B. Kyle*
Montrose
1982-83
Wilburt J. Irvin
North Colorado Springs
1983-84
Roy Crow
Durango
1984-85
Jack M. Walls*
Aspen - now in Gainesville, FL
1985-86
Charles A. Closson
North Colorado Springs
1986-87
Earl G. Haber
Durango
1987-88
N. Eugene McClintock
North Colorado Springs
1988-89
Rodney D. Townley*
Pueblo
1989-90
Raymond B. Scherer
Delta
1990-91
F. Alan Horner*
East Colorado Springs - now out of State
1991-92
J. Thomas Clark*
Carbondale - now in D-5450
1992-93
Thomas H. Evans
Minnequa
1993-94
L. Lee Harris
Glenwood Springs
1994-95
Howard Hawkins
Pagosa Springs
1995-96
Ross J. Coeling
East Colorado Springs - now out of State
1996-97
Clyde M Edmonds*
Salida
1997-98
Burnell Zercher*
Pueblo
1998-99
Glen Viehmeyer
Burlington
1999-00
Jack Leighton*
Salida
2000-01
Eddie Blender*
Vail-Eagle Valley
2001-02
Bill Tarpley*
Durango
2002-03
Charles Tutor*
Gunnison - now in D-5450
2003-04
Laura Thompson*
Rocky Ford
2004-05
Ann Harris*
Snowmass Village - now Carbondale
2005-06
James Mundt*
Colorado Springs
2006-07
Richard A "Dick" Foster
Michael F. Lanham (Honorary DG)
Broadmoor District
Grand Junction
2007-08
Jan Williams*
Durango Daybreak
2008-09
Walid Bou-Matar*
Grand Junction
2009-10
Peter Jeschofnig*
Glenwood Springs Sunrise
2010-11
Steve Berg*
La Junta
2011-12
Roger Ptolemy*
Durango
2012-13
Carla Vauthrin*
Garden of the Gods
2013-14
Wally Miller*
Colorado Springs
2014-2015
Clyde Church*
Durango Rotary Club
2015-2016
Bob Delavan*
Horizon Sunrise of Grand Junction
2016-2017
Teresa Anson*
Grand Junction Rotary